facebook
STRESZCZENIE

URODZENI BLOKERSI      Jan Gieka

      Trzej przyjaciele wychowani w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych nauczyli się innego życia, które po upadku komuny całkiem staje na głowie. Są bardzo związani ze sobą, choć zupełnie różni. Atrakcyjny, zaradny i pewny siebie Bursztyn odbiera ciałem, wyciskając z niego ile można podczas niezliczonych baletów albo kryminalnych i erotycznych przygód wzmacnianych narkotykami. Nadwrażliwy emocjonalnie, niepewny siebie Jaśmin szuka idealnej miłości, jako leku na nieznaną mu skazę. Obojętny na przyziemność Elias chłodno racjonalizuje i chce tylko wiedzieć czym naprawdę jest świat. Łączy ich odruchowy bunt przeciwko monotonii i zaprogramowanej przewidywalności życia.

       Cała historia składa się z niewielkich opowieści. Losy bohaterów przeplatają się z galerią barwnych postaci z blokowisk, knajp, boisk, placów, ulic i skwerów. Prawdę o nich poznajemy powoli, nawracającymi wydarzeniami z dzieciństwa, dorastania i wczesnej młodości. Z biegiem czasów i ustrojów perspektywy ich życia diametralnie się zmieniają. Niedawne cnoty okazują się frajerstwem i na odwrót. Buntując się przeciw gotowym wzorcom, wpada się w inne. Pozorne ułatwienia okazują się utrudnieniami. Naiwne marzenia stają się przeszkodą do szczęścia albo wręcz koszmarem. Jak wejść w dorosłość? Na czym się oprzeć, by nie wylądować na marginesie? Każdy musi sam zastanowić się, czy książka daje odpowiedź na powyższe pytania.

     Urodzeni blokersi to historia z życia polskich blokowisk lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. To opowieść o tym jak umierał świat, którego już nie ma i rodziła się obecna rzeczywistość.

KATEGORIA

     Mówiąc najkrócej jest to powieść społeczno-obyczajowa, fragmentami łotrzykowska, z elementami kryminalnymi i metafizycznymi, doprawiona używkami, seksem i humorem – nieraz specyficznym.